עורך דיןעורך דין

עורך דין

עמוד ראשי
תחומי עיסוק
אודותינו
מן העיתונות
מזכירויות חברה
צור קשר
שתף |


צור קשר

NPLO - אוחנה ושות'. משרד עורכי דין

ריב"ל 7 תל אביב
67778 בית עמגר

משרד: 03-56-100-60
פקס: 03-56-100-70

דוא"ל:


אפליה בכניסה למועדונים

הצעת חוק באירופה – עסקים וחנויות יוכלו לאסור כניסת יהודים ושחומי עור לתחומם

תגובת האיחוד – לא מדובר רק ביהודים, עסק יוכל לאסור כניסתו של כל מוצא אתני ובלבד שיעמוד אדם בכניסה שהוכשר והוסמך לזהות את המאפיינים של אותו מוצא.

הכל החל כאשר רועי, מהנדס בחברת הייטק מוכרת שנשלח למשימת הטמעת מערכות נדהם לגלות כי הכניסה לרשת המזון Good Food & wood אסורה ליהודים ועליו להשאר בחוץ, גם נסיונות השכנוע של עמיתו האירופאי לא עזרו, מנהל הסניף התעקש, רועי לא נכנס.

רק לאחר שמנהל החברה שוחח עם מנהל הרשת וניצל את קשריו האישיים אושר לרועי להכנס ולקנות אוכל לביתו, בימים בהם אין עומס ברשת ובתנאי שעובד מטעם החברה יתקשר למנהל הסניף ויתאם את הגעתו של רועי. הבעיה אמנם נפתרה ברשת זו אך לאור התופעה המתפשטת במספר רב של עסקים באזור החליט רועי כי מעתה ואלך ידאג להביא עימו אוכל מישראל על מנת להמנע מההשפלה – תארו לעצמכם אם היה אכן היה הדבר אמיתי אם כי הפעם מדובר במשל למה הדבר דומה.

זה פסול, זה אסור, זה עצוב, זה אצלנו, זה מעורר חלחלה ומזכיר את ימי האופל בהיסטוריית העם היהודי בגולה
זה פסול, זה מאוד פסול אבל מה שיותר מקומם שזה אצלנו בבית, במדינת ישראל 2009, רועי הוא אכן עובד הייטק, הוא מהנדס, הוא קצין ביחידה מובחרת בצה"ל אבל במקרה הזה לא מדובר באירופה ולא ברשת מזון אך כן מדובר בהפליה בכניסה למועדונים על רקע מוצא וצבע עור, רועי הוא בן להורים ממוצא מזרחי ולכן אסור לו, בשום פנים ואופן אסור לו להכנס לפאב או למועדון, אלא אם כן חבר טוב בעל קשרים עם בעל המקום יתאם זאת לפני וגם אז האישור בספק. "שהבעלים ישלח לי SMS" – כך אמרה לו הסלקטורית, הדבר אסור באותה המידה בה אסור למאבטח בכניסה לסופר ולמנוע מאדם שחום עור להיכנס לקנות אוכל לביתו, מועדון הוא מקום ציבורי – על פי הגדרת החוק בעניין זה.

זה אסור, למזלנו קיים חוק האוסר למנוע כניסתו של אדם בשל מין, גזע, וצבע עור אפילו אם הוא ממש ממש שחור, גם אם בעל העסק הסמיך עובד מטעמו לעבוד בסלקציה וגם אם הוא הכין שלל הסברים מראש החוק לא יעמוד לצידו, מבחינת החוק אין הבדל בין מועדון, פאב, דיסקוטק או רשת מזון, ההפליה אסורה על כולם.

דמיינו לעצמכם, סלקטורית עומדת בכניסה לסופר והממתינים העומדים בתור לאישורה לקנות מוצרי מזון, הגיוני? כלל וכלל לא!!, האם קורה בארצנו? ממש כן בניגוד מוחלט לחוק!!, עד גמר המלאי זהו התירוץ היחידי אותו ניתן להעלות במניעת קנייה בחנות או בסופר, כך גם במועדונים. עוברים לשיטת הקרוסלה, אחד יוצא הבא בתור נכנס.

לא הכניסו אותך למועדון? החוק קובע פיצוי גבוה
החוק קובע כי ניתן לתבוע פיצוי כספי של עד 50,000 ש"ח בלא הוכחת נזק במקרה בו התבצעה הפליה. בעלי המועדונים מודעים לכך ולכן משכללים את שיטות ההפליה שלהם כדי לשכנע אתכם שהחוק לא יעמוד לצדכם, אז הינה שלל תרוצים והאופן בו החוק מתייחס אליהם:

הערב הינו ערב למוזמנים בלבד - "על בית העסק להוכיח כי אכן קיימת רשימת מוזמנים לאותו ערב, או שקיים מועדון חברים, או שהמסיבה הינה מסיבה סגורה, וכי נקבע מראש כי הערב מיועד לאנשים המוזמנים מראש ברשימה סגורה, וכי בפועל הוכנסו רק שכאלו". במילים פשוטות: החבר נכנס ואתה לא? אם מישהו מבפנים יעיד כי לא היה ברשימה? קיימת לך עילה לתביעת פיצויים כנגד המועדון ואולי אף תביעה אישית נגד מנהליו ובעליו.

המועדון מלא – מצויין, המשבר הכלכלי מאחורינו, המתן מספר דקות, בוודאי אחד החוגגים יעזוב ותוכל להכנס במקומו, מעכשיו עובדים בשיטת הקרוסלה, עד שאותו בליין יתפנה מרצון יאלץ הסלקטור לסגור את השערים בפני כולם, צילום שמוכיח אחרת יהווה ראיה וקיימת לך עילה לתביעת פיצויים.

המקום הוא מקום פרטי, בעל המועדון מחליט את מי להכניס ואת מי לא – טיעון מצויין שאני אישית "מאוד אוהב". חשוב להבין, בעל העסק לא יכול להשתמש בטיעון "מדובר בעסק פרטי" ולכן הוא יכול לבחור את לקוחותיו, בית העסק הוא מקום ציבורי לעניין זה, החוק מתייחס לנושא, מגדיר זאת ואוסר במפורש.

צריך להוקיע, הזכות להלחם באמצעים משפטיים קיימת
חשוב לשנות תפיסה, לא עוד קורבנות של השיטה, לא עוד השפלה והפליה דוממת, החוק עומד לצד המופלים וחובתו המוסרית של כל אדם שנפגע מהפליה, לעמוד על שלו וחשוב שידע שקיימת לו הזכות לתבוע את המגיע לו בבית משפט, אולי אם כל מועדון יאלץ להפרד מכמה מאות אלפי שקלים בכל ערב התופעה תעלם, אחרת לא ירחק היום בו הכניסה למסעדות, בתי קפה וחנויות תאסר לאלו שנולדו כהים מדי.

עורך דין נתנאל פרץ


האמור לעיל לא בא במקום ייעוץ משפטי ולא מהווה לו תחליף. ההסתמכות על המידע באחריות המשתמש בלבד, אנו ממליצים להיוועץ בעורך דין לפני נקיטת כל פעולה, כל סתירה בין האמור באתר לבין האמור בהוראות החקיקה ו/או חקיקת המשנה, נוסח האחרון יגבר. בברכה, עורך דין נתנאל פרץ
עמוד ראשי    :     אודותינו    :     תחומי עיסוק    :     עורך דין    :     מגנא    :     אתר טופס    :     עורך דין    :     צור קשר

Copyright © NPLO Nathaniel Perez Law Office, 2008, All Rights Reserved  |  Privacy Policy