עורך דיןעורך דין

עורך דין

עמוד ראשי
תחומי עיסוק
אודותינו
מן העיתונות
מזכירויות חברה
צור קשר
שתף |


צור קשר

NPLO - אוחנה ושות'. משרד עורכי דין

ריב"ל 7 תל אביב
67778 בית עמגר

משרד: 03-56-100-60
פקס: 03-56-100-70

דוא"ל:


עורך דין מקרקעין

עורך דין מקרקעין עוסק בכל ההיבטים המשפטיים של עסקאות מקרקעין , כלומר – עסקאות מעולם הנדל"ן. עסקאות מקרקעין הן עסקאות הדורשות השקעה של כסף רב, ועבור רוב האנשים מדובר בעסקאות הכספיות החשובות ביותר שהם עושים בחייהם.

בגלל הסיכון הכלכלי הרב שטמון בכך, פנייה לייעוץ אצל עורך דין שמתמחה בדיני מקרקעין היא בעלת חשיבות רבה, מפני שפנייה זו יכולה להיות ההבדל בין טעות אדירה להחלטה נבונה שתוכיח את עצמה למשך כל החיים.
קיימים שני סוגים עיקריים של עסקאות מקרקעין :

  • מכירת מקרקעין – מכירה של מקרקעין מאדם אחד לאחר היא הדרך המקובלת להעביר בעלות על שטח כלשהו ועל הבנוי עליו. מדובר בשיטה פופולרית ביותר בארץ, מפני שיש יתרונות רבים לבעלות על מקרקעין . ראשית, מדובר בהשקעה שמוכיחה את עצמה לטווח הארוך, ושנית – בעלות על מקרקעין מאפשרת חופש ועצמאות רבים יותר באורח החיים של בעליו.

  • שכירת מקרקעין – במקרה של שכירת מקרקעין , השוכר מקבל שליטה על הנכס, אך ללא העברה רשמית של הבעלות לידיו. כאשר מתבצעת שכירות של מקרקעין לתקופה שעולה על חמש שנים, הדבר נקרא חכירת מקרקעין (ובתקופה שעולה על 25 שנים – חכירה לדורות). במקרים מסויימים, גם לשכירת מקרקעין יש יתרונות. למשל – אם השוכר מתכוון להשתמש במקרקעין המדובר לטווח קצר בלבד, אין טעם שישקיע סכומי עתק בקנייתו.


העסקאות השונות בתחום המקרקעין עלולות להתמשך זמן רב, וניהולן מצריך ידע מעמיק בהיבטים המשפטיים של העסקה. לפיכך, לשם ניהול נכון של עסקאות מקרקעין, אשר תוצאותיהן הוגנות כלפי כל הצדדים המעורבים, חובה לערב עורך דין מקצוען ומומחה בתחום של דיני מקרקעין .

עבירות בתחום המקרקעין
בתחום של דיני מקרקעין קיימים שני חוקים עיקריים – חוק מיסוי מקרקעין וחוק המקרקעין – ורוב העבירות והסכסוכים שמגיעים לבית משפט הם בנושאים אלה.

האכיפה בתחום של עבירות מקרקעין היא קפדנית יותר מאשר בתחום המיטלטלין, וזאת מסיבה פשוטה אחת – כמות נכסי המקרקעין שנמצאת בשוק החופשי היא קבועה ומוגבלת, ולכן חשוב למנוע מצב של יציאת מקרקעין ממצב סחיר. בנוסף לכך, מיסוי מקרקעין הוא בעל השפעה גדולה על כלכלת המדינה, ולכן האכיפה של חוק זה היא קפדנית ונרחבת.

חוק מיסוי מקרקעין קובע כי ביצוע אחת מהפעולות הבאות נחשבת לעבירה על חוק מיסוי מקרקעין :

  • אי מסירה של דבר, אשר החוק מחייב למוסרו (למשל – חפצים או תשלומים).
  • אי מסירה של הצהרה על מכירה של זכויות שונות במקרקעין.
  • מסירה של הודעה או מידע כוזב ביודעין.
  • מניעה מאדם המוסמך על פי חוק מיסוי מקרקעין למלא את תפקידו.

בנוסף לכך, בחוק מפורטים האיסורים השונים לגבי התחמקות מתשלומי מס על מקרקעין, והעונשים הצפויים למי שעובר עבירות אלה או מסייע להן, אשר נעים בין קנס למאסר ממושך – תלוי בנסיבות וחומרת העבירה.

תחום נוסף שזוכה לחשיפה משפטית רבה הוא סכסוכים על רקע מקרקעין – בין בעלי משפחה, שכנים, שותפים לבעלות על נדל"ן, משכיר ושוכר וכו'. לעיתים קרובות ניתן להגיע לפתרון הסכסוך מחוץ לכותלי בית המשפט (למשל – מכירת הנכס וחלוקת הרווחים, או חתימה על הסכם שיתאים לכל הצדדים), אך במקרה שהסכסוך מצריך הכרעה משפטית, חשוב מאוד לפנות לייצוג של עורך דין מקצועי ומנוסה בדיני מקרקעין, על מנת להבטיח את תוצאות המשפט הטובות ביותר עבורכם.


האמור לעיל לא בא במקום ייעוץ משפטי ולא מהווה לו תחליף. ההסתמכות על המידע באחריות המשתמש בלבד, אנו ממליצים להיוועץ בעורך דין לפני נקיטת כל פעולה, כל סתירה בין האמור באתר לבין האמור בהוראות החקיקה ו/או חקיקת המשנה, נוסח האחרון יגבר. בברכה, עורכי דין NPLO משרד

עמוד ראשי    :     אודותינו    :     תחומי עיסוק    :     עורך דין    :     מגנא    :     אתר טופס    :     עורך דין    :     צור קשר

Copyright © NPLO Nathaniel Perez Law Office, 2008, All Rights Reserved  |  Privacy Policy