עורך דיןעורך דין

עורך דין

עמוד ראשי
תחומי עיסוק
אודותינו
מן העיתונות
מזכירויות חברה
צור קשר
שתף |


צור קשר

NPLO - אוחנה ושות'. משרד עורכי דין

ריב"ל 7 תל אביב
67778 בית עמגר

משרד: 03-56-100-60
פקס: 03-56-100-70

דוא"ל:


תאונות דרכים

תאונות דרכים
חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים, התשל"ה- 1975 (להלן: "חוק הפלת"ד") מכיר בזכאות של אדם שנפגע בגופו כתוצאה מתאונת דרכים לקבלת פיצוי, ללא קשר לשאלת האשם/העדר אשם של האדם הנפגע. כלומר, בכל מקרה שאדם נפגע כתוצאה מתאונת דרכים הוא יהיה זכאי לקבלת פיצוי מכוח החוק, ללא קשר למידת האשם שלו בתאונה. יודגש כי החוק והפסיקה הרחיבו את הזכאות לקבלת פיצויים על פי החוק, לא רק לאירוע של תאונת דרכים סטנדרטית (התנגשות בין רכבים או פגיעת הולך רגל), אלא גם למקרים שבהם הפגיעה נגרמת כתוצאה מהשימוש ברכב המנועי. לדוגמא: פגיעה תוך כדי כניסה ויציאה מהרכב, פגיעה בעת תיקון דרך, ועוד. חשוב להדגיש כי לא רק הנהג זכאי לתבוע על פי החוק אלא כל נוסע ברכב או הולך רגל שנפגע כתוצאה מתאונת הדרכים.
עוד חשוב להדגיש כי במקרים בהם הרכב לא היה מבוטח בביטוח חובה או במקרים בהם לא ניתן לאתר את הנהג הפוגע ("פגע וברח"), יכולים הולך הרגל והנוסע ברכב, להגיש תביעה כנגד גוף בשם "קרנית". מדובר בגוף שהוקם על פי חוק ומטרתו לתת מענה לכל אותם נפגעי תאונות דרכים אשר נפגעו בתאונת דרכים בשעה שלרכב הפוגע לא היה ביטוח חובה. כמובן שישנם לכך חריגים כגון נהג אשר ביודעין נמנע לבטח את רכבו בביטוח חובה, לא יהיה זכאי לתבוע את קרנית.
הפיצוי בגין הפגיעה כתוצאה מהתאונה, ככלל, נעשה ע"י הערכת גובה הנזק בהתבסס על הכלל הנזיקי של "השבת המצב לקדמותו". בית המשפט העליון פסק לא פעם, כי מטרתם העיקרית של דיני הנזיקין בישראל היא להשיב את מצבו של הנפגע לקדמותו.
 
מטרה זו היא, בראש ובראשונה, לתקן את הנזק שנגרם. על כן, הכלל הרחב לגבי פיצויים בנזיקין הוא, כי יש לפסוק לניזוק את אותו פיצוי אשר יש בו כדי להעמידו במקום שהיה בו אלמלא קרות מקרה התאונה.לכן, על עורך הדין המטפל בתביעות עפ"י חוק הפלת"ד חשוב להדגיש את כל מרכיבי הנזק של הנפגע כתוצאה מהתאונה, כגון: הפסד שכר לעבר ולעתיד, הוצאות רפואיות, עזרת צד ג', כאב וסבל ועוד.

גובה הפיצויים יקבע בהתאם לחומרת הפגיעה ובהתאם לגובה הנכות שתקבע לנפגע, לפיכך, הליך תביעה עפ"י חוק הפלת"ד מצריך מינוי מומחה רפואי אשר קובע את שיעור הנכות (אם בכלל) אשר נותרה לנפגע. המומחה יכול להיקבע בהסכמה ע"י הצדדים או לחילופין להיקבע ע"י בית המשפט. 
ביהמ"ש מביא בחשבון את העובדה כי הפיצוי הניתן בגין הנכות, הינו בעיקרו בגין הפסד השתכרות עתידי פוטנציאלי. לפיכך, על עורך הדין לשכנע כי נכותו התפקודית של הנפגע עולה על נכותו הרפואית, לדוגמא יכול כדורסלן מפורסם לאבד אצבע אחת, דבר המותיר בו נכות רפואית של אחוזים ספורים, ואולם ככל שהדבר נוגע לנכותו התפקודית תותיר בו התאונה נכות תיפקודית מקסימלית, היות ופגיעה מינימלית זו הפכה אותו למעשה למחוסר יכולת לעבוד במקצועו הייחודי ככדורסלן.

מאמר זה נכתב על-ידי עורך הדין צחי משה האמור לעיל לא בא במקום ייעוץ משפטי ולא מהווה לו תחליף. ההסתמכות על המידע באחריות המשתמש בלבד, אנו ממליצים להיוועץ בעורך דין לפני נקיטת כל פעולה, כל סתירה בין האמור באתר לבין האמור בהוראות החקיקה ו/או חקיקת המשנה, נוסח האחרון יגבר. בברכה, עורך דין נתנאל פרץ
עמוד ראשי    :     אודותינו    :     תחומי עיסוק    :     עורך דין    :     מגנא    :     אתר טופס    :     עורך דין    :     צור קשר

Copyright © NPLO Nathaniel Perez Law Office, 2008, All Rights Reserved  |  Privacy Policy